16 Eylül 2015 Çarşamba

Güzel günler göreceğiz güneşli günler
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar...

Ne güzel söylemiş şair. Ne de çok inanmış her şeyin çok güzel olacağına .. En başından beri hep her şeyin çok güzel olacağı algısıyla yaşatıldık. Siyasi partiler hep bu vaat ile topladı oyları..  Her şeyin daha güzel olacağına inanarak bir araya gelen insanlar.. Peki ne zaman bitecek güzele olan bu yolculuk ? Biz ne zaman güzel olacağız? Üç beş bir şey içerek güzel olmaktan bahsetmiyorum ben . Daha dürüst, daha yardımsever, daha merhametli, daha çok duyarlı , çok daha az bencil olmaktaki güzellikten bahsediyorum. Olacaksak böyle güzel olalım . Hayvani duygularımızdan arınarak.. Kıskançlıklarımızı, hırslarımızı bir kenara bırakarak..

Ağacın en konforlu en rahat en güzel yeri zirvede sananlar, her an düşüp kolunuzu bacağınızı kırma korkusuyla ne kadar yaşayabileceksiniz? Olmak istediğim yer orası(zirve) değil biliyorum.. Huzurlu bir yerde, ne çok yüksek ne çok alçak.. Ortalarda balık tutup akşam onunla misafir ağırlayabilmek, sonra bir çocuğun gülümsemesine sebep olmak. En çok bu işler içime hayatta. Çocukları mutlu etmek.. Çünkü onlar o kadar masumdurlar ki mutlulukları gerçektir ve o küçücük yürekleri kocaman enerji verir sana.. Onun gülüşü, senin yaradana yaptığın duandır.

Hayatta şahit olduğun haksızlıkların sayısını düşün. İşte o sayının çok fazlası kadar şahit olmadığın haksızlıklar var bir yerlerde. Tecavüze uğrayan masumlar, suistimal edilen iyi niyetler,  dolandırıcılıklar, yasal olmayan yollardan kısa sürede köşeyi dönenler, uyuşturucu batağına çekilen gençler, her gün şiddete maruz kalan insanlar, açlar, üşüyenler, barınamayanlar, ve daha fazlası.. Hep daha güzel olacak vaatleri ile işte bugün bu noktadayız. Artık ben hiç bir şeyin eskisinden güzel olduğuna inanmıyorum maalesef. Peki yarın ? Yarın ne olacak? Ben diyorum ki bizler, ortadakiler ve zirvede olup sarhoş olmayanlar ellerimize mumlarımızı alsak ve yaksak düşen gördüğümüzde kaldırsak, selamlaşmayı geri kazansak, kitap okuyan, spor yapan çocuklar yetiştirsek, haksızlıklara elimizden geldiğince dur desek ; bu taş yerinden oynar mı?

Vazgeçmek istemiyorum ,bir şeyler yapmaktan. Bir şeyler yapmamız gerekiyor, domino etkisi yapacak bir şeyler... Motorları maviliklere süreceksek eğer her gün mavinin anlamını aramamız gerekiyor..


Hiç yorum yok: