31 Mayıs 2009 Pazar

BENİM HALA UMUDUM VAR


Geçmişimin en son yılı sene-i 2008, sen de başını alıp gidiyorsun.Kalan son incilerini toplayıp bizleri terk edeceksin.Tam bir yıl önce geldiğin anı hatırlıyorum da..Tıpkı idealist bir köy öğretmeninin köye ilk gelişi gibi.Kötülüğe giden tüm yolların önünü kapayıp,tüm güzellikleri gün yüzüne çıkarmak için savaş vermeye söz verdiğin o anı hatırlıyorum.
Şimdi bakıyorum da bu savaş bir hayli yıpratmış seni.En başta gözlerindeki ışıltı yok olup gitmiş.O dimdik,heybetli duruşun aksine şimdi ayakta kalabilmek için sırtını yaslayacak duvar arar olmuşsun..
Biz insanlar bu yıl da başımıza ne geldiyse hepsini senden bildik.Seni suçladık çoğu zaman.Halbuki her şeyi biz kendi elimizle yaptık.Önce vicdanımızı sattık,üç kuruşa düşüncelerimizi ne idigü belirsiz ideolojilere kurban ettik,ruhumuz benliğimizden ayrı yaşar oldu.karşılıksız bir şey yapmayı “enayilik” olarak tanımladık.Sonra sevmeyi unuttuk.Yalansız ,çıkarsız,cesurca sevmeyi..sevmek artık yürek işi olmaktan çıkıp mantık üzerine kurulan bir bağ haline geldi.Güvenmek diye bir şey yok artık neredeyse bu kelime literatürden çıkacak.Ortalık anne-babasına,evladına,sevdiğine,arkadaşlarına güvenmeyen insanlarla doldu.Arkadaşlık desen para,ders notları,ortam vs… gibi şeylerin üzerine kurulmuş birlikte takılan insan grubu olarak adlandırılır olmuş.Oysa arkadaşlık çok farklı bu tanımdan çok uzaktır.Birinden birinin canı acısa diğerinin canı gitmeli,konuşmadan sadece varlığıyla insanı tüm dertlerden alıp götürendir arkadaş.
Artık deniz mavi, gök mavi de değil,aldığımız nefes oksijen ,yayılıp oturduğumuz yerler ise yeşillik hiç olmayacak..
Ortalıkta dönen sahtekarlıklar sanatçılarımızı da küstürdü. Git gide azalıyor verdikleri eserler,zamanla daha da az okur olduk kitap. Hiçbir tren, yoluna olması gereken rayda devam etmiyor lafın özü.
Sene-i 2008 tüm bu olanları değiştirme savaşı vermeye gelmiştin dünyamıza.Ama gördüm ki yenik düştün yaşanılanlara..Üstüne seni suçladık.Bu yıl kötü bir yıl diye..Halbuki kötü olan sen değilsin bunu sen de biliyorsun.Biz insanlardık her şeyin sorumlusu..Kabuğu güzel, içi geçmiş kötü insanlar…
Şimdi dökülen son incilerini de toplayıp gideceksin gelmemek üzere.Belki kırgınsın da bize…
Senden sonra gelen yıl tüm bunlardan habersiz tıpkı bir zamanlar senin geldiğin gibi gelecek.Genç, idealist bir köy öğretmeni edasıyla. Ama sakın ola bahsetme burada olanlardan ona..Şevkini kırma.Hani olur da belli olmaz bakarsın değiştirir bir şeyleri..Ve bir nebze olsun yaşanılası bir yer olur bu yeryüzü belki.
Benim Hala Umudum Var!!!

HOŞGELDİN SEVGİLİ 2009
30 Aralık 2008 Salı
MMEELLTTEEMM… Saat=01.24

Hiç yorum yok: